8 клас
Тема :
Оксиди . Класифікація оксидів .
Поширення в природі
та застосування оксидів .
Мета : Ознайомити з
оксидами , їх класифікацією .
Розглянути питання
поширення оксидів
в природі , їх значення
в житті людини .
Розвивати розуміння
необхідності дбайливого відношення
до
природних багатств .
Тип уроку : комбінований .
Обладнання : фізична карта
світу , колекція « Мінерали
та
гірські породи » , таблиця « Склад
повітря » .
Хід уроку
І . Організація класу . Мотивація навчальної
діяльності .
Сьогодні
у нас не
зовсім звичайний урок . Це
урок , який об’єднує знання
з хімії , біології та
географії . На цьому уроці
ми будемо говорити
про незвичайні по
їх значенню та
поширенню на Землі
речовини .
Озвучується тема
уроку .
ІІ . Актуалізація опорних
знань .
Дайте визначення понять
«проста» та «складна»
речовина .
Як поділяються прості
речовини ?
Які властивості характерні
для металів і
неметалів ?
Які складні речовини
називаються оксидами ?
З наведеного переліку
виберіть формули оксидів
та назвіть їх :
СаО , ZnS ,
FeO , НNO3 , SO2 , O2 , K2O .
Учні підкреслюють формули
оксидів та називають
їх .
Складіть формули оксидів
за назвами :
сульфур (IV) оксид
, карбон (ІІ) оксид , цинк оксид ,
алюміній оксид , хлор (VII) оксид .
Вкажіть основні ознаки
оксидів ( складні речовини ,
складаються з двох
елементів , один з елементів
Оксиген , валентність Оксигену ІІ
).
« Хімічна естафета » . З кожної
парти учень виходить
до дошки , змагаються рядами .
На
дошці записані схеми
рівнянь реакцій взаємодії
простих речовин з
киснем , учні по черзі
дописують та урівнюють
їх .
Р + О2 = Са + О2 =
Н2 + О2 = Li + O2 =
Аl + О2 = Fe(III) + O2 =
Мg + О2 = N2 + O2 =
ІІІ. Вивчення нового
матеріалу .
Розповідь вчителя .
Майже всі елементи
утворюють оксиди . Велика кількість
речовин у природі – це
саме оксиди . Це пов’язано
перш за все
з тим , що в
атмосфері є кисень , який
взаємодіє з багатьма
речовинами завдяки своїй
активності . Оксиди
містяться у кожній
з трьох оболонок
нашої планети – гідросфері ,
атмосфері , літосфері .
Учні підготували
невеличкі доповіді про
поширеність оксидів у
кожній з трьох
оболонок .
Зачитуються доповіді
з використанням колекцій
мінералів та таблиці .
Отже , оксиди дуже
розповсюджені в природі .Та
чи всі вони
однакові ?
Якщо метали і
неметали мають кардинально
різні властивості і фізичні і
хімічні , то чи будуть
однакові властивості у
оксидів металів та
оксидів неметалів ?
Неметали утворюють кислотні
оксиди .
Кислотні оксиди – це
оксиди , яким відповідають кислоти .
Наприклад , СО2 –
карбон (IV) оксид , йому відповідає кислота
Н2СО3 , SO3 – сульфур (VI) оксид , кислота
– H2SO4 /
Основні оксиди утворюють метали .
Основні оксиди – це
оксиди , яким відповідають основи .
Наприклад , К2О – КОН
, СаО – Са(ОН)2 .
Амфотерними називаються
оксиди , які проявляють і
кислотні і основні
властивості .
Розгляньте картку – памятку ,
що є
у вас на
парті . Запишіть формули відповідних
оксидів у зошит .
Зараз проведемо гру
«Хрестики – нулики» та «Забери
зайве» (робота в парах) .
Більшість оксидів
металічних елементів є
йонними сполуками . Оксиди
неметалічних елементів мають
переважно молекулярну будову
та іноді атомну .
IV . Закріплення
та узагальнення знань .
Бесіда
То які складні
речовини ми називаємо
оксидами ?
Які бувають оксиди ?
Дайте визначення кислотним , основним та
амфотерним оксидам .
Виконати завдання «Піраміда» .
Виконати завдання на
картках .
Заповнити таблицю .
V . Підведення
підсумку уроку , оцінювання .
VI . Домашнє завдання
Параграф 5 ,завд.2,6 письмово .
КАРТКА –
ПАМЯТКА
ОКСИДИ
Основні Кислотні Амфотерні
Li2O CO2 Al2O3
K2O N2O5 ZnO
Na2O SO2 BeO
BaO SO3
MgO P2O5
FeO Cl2O7
CuO NO2
« Хрестики
– нулики »
BaO
|
P2O5
|
Na2O
|
|
CaO
|
Al2O3
|
CrO3
|
N2O
|
Li2O
|
SO3
|
FeO
|
N2O5
|
CO
|
|
SiO2
|
BeO
|
K2O
|
P2O5
|
NO2
|
MgO
|
Виграшний шлях складають
формули І – основних оксидів , ІІ – кислотних оксидів .
Щиро дякую за прекрасну розробку. Вона мені сподобалась, використаю в роботі.
ВідповістиВидалити