Щоб вчитися краще

            7 клас
        8 клас
        9 клас
        10 клас
           11 клас 

для 10 класу

Карбонатна кислота Н2СО3 відповідає кислотному карбон(ІV) оксиду СО2. Належить до двохосновних оксигеновмісних кислот. 
- Складіть графічну та електронну формули карбонатної кислоти.
Чим зумовлена її двохосновність?
Унаслідок незначної полярності зв’язків О—Н карбонатна кислота є слабким електролітом. Дисоціює ступінчасто:
Н2СО3  Н+ + HCO3-  2H+ + CO32-.

Карбонатна кислота нестійка, існує лише у водному розчині. У разі намагання виділити її з розчину, а також при нагріванні та тривалому зберіганні розкладається на воду і карбон(ІV) оксид, тому є леткою: 
Як оксигеновмісну карбонатну кислоту одержують розчиненням карбон(ІV) оксиду у воді:СО2 (г) + Н2О  Н2СО3

Така сама реакція відбувається під час виготовлення газованої води й утворення мінеральної води в природних умовах.
Солі карбонатної кислоти. Як двохосновна карбонатна кислота утворює два ряди солей — середні (карбонати) і кислі (гідрогенкарбонати). Для деяких солей цієї кислоти застосовують тривіальні назви:
Ма2СО3 — натрій карбонат, сода, пральна сода, кальцинована сода;
К2СО3 — калій карбонат, поташ;
МаНСО3 — натрій гідрогенкарбонат, питна сода;
Na2COg • 10Н20 — кристалогідрат натрій карбонату, кристалічна сода;
СаСО3 — кальцій карбонат, кальцит, вапняк, крейда, мармур.
Фізичні властивості. Усі карбонати — тверді речовини з йонною кристалічною ґраткою, більшість, за винятком карбонатів лужних елементів та амонію, — нерозчинні у воді. Більшість гідрогенкарбонатів, навпаки, добре розчиняються у воді, малорозчинний лише натрій гідрогенкарбонат.
Хімічні властивості солей карбонатної кислоти зумовлені, з одного боку, належністю їх до класу солей, з іншого — пов’язані з особливостями карбонатної кислоти, а саме її слабкістю, нестійкістю, леткістю, двохосновністю. Розглянемо найважливіші з них.
Взаємодія з кислотами. Під дією сильніших, ніж карбонатна, кислот на карбонати виділяється вуглекислий газ:
Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2;
Скорочені йонні рівняння цих реакцій мають вигляд:
CO32- + 2H+ = CO2 + H2O.

З них видно, що йони Гідрогену зв язуються карбонат-іонами так само, як під час взаємодії кислот з основами, тому для нейтралізації кислот можна використовувати карбонати. Ця властивість карбонатів знаходить застосування у сільському господарстві: для зниження кислотності і покращення структури ґрунтів до них вносять розмелений вапняк. 

Цей процес називається вапнуванням ґрунтів.
Реакцію солей карбонатної кислоти з сильними кислотами використовують для їх виявлення.
Розкладання при нагріванні. У результаті нагрівання всі карбонати, крім карбонатів лужних елементів, розкладаються з виділенням вуглекислого газу:

Гідрогенкарбонати лужних елементів при нагріванні перетворюються на карбонати:2NaHCO3 = Na2CO+ H2O + CO2.

Інші — на оксиди:

Взаємоперетворення карбонатів і гідрогенкарбонатів. Якщо через водний розчин карбонату Натрію або Кальцію пропустити вуглекислий газ, то карбонати перетворюються на гідрогенкарбонати:
Na2CO3 + CO2 + H2= 2NaHCO3; СаСО3 + CO2 + H2O = Са(НС03)2 Нагріванням добутих розчинів можна знову одержати карбонати.
ЛАБОРАТОРНІ ДОСЛІДИ
ЯКІСНА РЕАКЦІЯ НА КАРБОНАТ- ТА ГІДРОГЕНКАРБОНАТ-ІОНИ
В одну пробірку насипте трохи (вкрити лише дно) крейди, в іншу налийте 2 мл розчину питної соди. У кожну додайте по 1 мл хлоридної кислоти, одразу закрийте пробками з газовідвідними трубками, які опустіть у пробірки з свіжоприготовленою вапняною водою. Спостерігайте утворення в обох пробірках з вапняною водою білого кристалічного осаду кальцій карбонату.
Продовжуйте пропускати вуглекислий газ крізь розчин з осадом однієї з пробірок. Спостерігайте розчинення осаду кальцій карбонату внаслідок перетворення його на кальцій гідрогенкарбонат. Прокип’ятіть цей розчин і спостерігайте утворення знову осаду кальцій карбонату.
Зробіть висновок про те, яка реакція є якісною на карбонати і гідрогенкарбонати та якою ознакою вона супроводжується; за яких умов відбувається взаємоперетворення карбонатів і гідрогенкарбона- тів. Складіть рівняння відповідних реакцій у послідовності їх перебігу в молекулярній та йонних формах.

Карбонати трьохвалентних металічних елементів, наприклад алюміній карбонат, ферум(ІІІ) карбонат і хром(ІІІ) карбонат, зазнають повного гідролізу, внаслідок якого утворюються відповідні основи та вуглекислий газ. Тому при зливанні, зокрема, розчинів алюміній хлориду і натрій карбонату утворюються не продукти реакції обміну, а продукти повного гідролізу солі:

Саме тому в таблиці розчинності в клітинках цих солей стоять риски, які вказують на неможливість їх існування у водному розчині.
Добування. Деякі карбонати у великій кількості існують у природі в складі гірських порід і мінералів (див. мал. 68).
Інші карбонати добувають у промисловості та в лабораторії, користуючись відомими вам властивостями солей карбонатної кислоти і вуглекислого газу.

Застосування найважливіших карбонатів і гідрогенкарбонатів наведено у табл. 16.
Т а б л и ц я 16
Застосування солей карбонатної кислот
Формула солі, назва
Галузі застосування
СаCО3 — крейда, мармур,вапняк
Будівельні матеріали, виробництво вапна, наповнювач паперу та гуми, основа зубних паст, вапнування ґрунтів
Na2CO3, кальцинована сода
Виробництво скла, мила та інших мийних засобів, паперу, добування сполук Натрію
NaHCO3, питна сода
У вогнегасниках, виробництві штучних мінеральних вод, як розпушувач тіста, лікувальний засіб
К2СО3, поташ
Мінеральне добриво, у виробництві рідкого мила, тугоплавкого скла
Карбонатна кислота є слабкою, нестійкою двохосновною кислотою, яка існує лише в розчині. Утворює два ряди солей — карбонати і гідрогенкарбонати. Добувають розчиненням вуглекислого газу у воді. Використовується в газованих напоях.
Солі карбонатної кислоти — кристалічні речовини з йонною ґраткою. Середні солі лужних елементів та амонію добре розчинні у воді, решта — мало або практично нерозчинні, кислі солі краще розчиняються, ніж середні. Виявляють характерні для солей властивості: взаємодіють з кислотами з виділенням вуглекислого газу, розкладаються за нагрівання (крім карбонатів лужних елементів). Карбонати і гідрогенкарбонати за певних умов взаємоперетворюються. Добувають за допомоги вуглекислого газу та природних карбонатів. Мають широке застосування у виробництві будівельних матеріалів, скла, мийних засобів, паперу, в сільському господарстві для вапнування ґрунтів, а також у медицині, побуті.
Для допитливих. У природній воді містяться гідрогенкарбонати Кальцію і Магнію. Якщо така вода просочується крізь склепіння печери і крапає униз, розчинені гідрогенкарбонати поступово перетворюються на карбонати. З плином часу з’являються мінеральні утворення у вигляді бурульок, трубочок тощо — сталактити. Водночас на дні печери аналогічно утворюються сталагміти — конусоподібні стовпчики, напливи тощо. Сталактити і сталагміти можуть з’єднуватися в колони заввишки до 30 м


 Виконати завдання:

Немає коментарів:

Дописати коментар