Тема : Розвязування задач
на розрахунки за
хімічними рівняннями
( 8клас )
Мета : навчити розв’язувати
задачі із використанням
хімічних рівнянь ,
закріпити знання
про хімічні властивості
оксидів та вміння
писати рівняння , розвивати вміння
користуватися основними
фізико – хімічними величинами .
Обладнання : картки з завданнями , періодична система
хімічних
елементів Д.І.Менделєєва , слайди презентації .
Тип уроку : урок набуття
нових знань та
навичок .
Хід уроку
І .Організаційний етап
Привітання .Створення позитивного
емоційного настрою , вступ до
уроку . Учитель промовляє : «
Я вітаю
тих , хто …», додаючи фразу :
вже прокинувся , випив кави , не снідав , хоче
працювати , має добрий настрій , хотів би
спілкуватися тощо . Після кожної
фрази учні та
учениці , що вважають , що фраза
їх стосується , підводяться .
Інші учні їм
аплодують .
ІІ . Актуалізація опорних
знань
1 . Бесіда .
Як класифікують оксиди ? Які
оксиди називаються кислотними ? Записати і назвати
формули оксидів та
відповідних їм кислот .
Які
оксиди називають основними ? Навести приклади .
Записати рівняння реакцій , які
відповідають хімічним властивостям
кислотних і основних
оксидів .
2 . Дописати рівняння реакцій :
KOH + SO3 =
K2O + P2O5 =
CO2 + H2O =
Fe3O4 + CO =
ІІІ . Визначення теми , мети
і завдань уроку
Учитель пояснює , що
в нашому світі
будь – які процеси потребують
не тільки якісної
характеристики , але і кількісних , в тому
числі і хімічні
рівняння . На виробництві та у побуті
потрібно вміти розрахувати
масу або об’єм
речовини , що вступає або
утворилася в хімічних
реакціях . Тому необхідно навчитися
проводити розрахунки за
хімічними рівняннями .
IV . Вивчення
нового матеріалу
1 . Учитель диктує
умову задачі , записує стисло
умову та розв’язання
задачі на дошці . Пояснює розв’язування .
Задача 1
Визначте масу
Сульфур (VI)
оксиду , яка потрібен для
реакції з кальцій
оксидом кількістю речовини
4 моль .
Дано : Розвязування
n(CaO) = 4 моль 4моль х
m(SO3)
= ? CaO + SO3 = CaSO4
1 моль 80г
М(SO3) = 80г/моль
х = 4моль * 80г : 1 моль = 320г(SO3)
Відповідь : m(SO3) = 320г.
Учитель ускладнює умову
задачі , показує розвязок на
дошці , розбирає з учнями етапи
розвязку задачі .
Задача 2
Яку
кількість речовини фосфору
і об’єм кисню (н.у.) було взято
для реакції , якщо при
цьому утворився Фосфор (V) оксид масою 7,1
г ?
Дано :
Розвязання :
m(P2O5) = 7,1г
х у 7,1г
n(P) = ? 4Р + 5О2
= 2Р2О5
V(O2) = ? 4моль 112л 284г
М(Р2О5) = 142г/моль х = 4моль * 7.1г : 284 г = 0,1моль (Р) ;
Vm (O2) = 22,4л/моль
у = 112л * 7,1г : 284 г
= 2,8л (О2)
Відповідь : n(P) = 0,1моль ; V(O2) = 2,8л.
2 . Демонстрація презентації «
Розрахунки за хімічними
рівняннями . Застосування
алгоритму при розв’язуванні
задач »
3 . Учням пропонується
самостійно виконати завдання , що
надруковані на карточці . Кожний учень
отримав карточку із
задачею .
Задача 3.
В
реакцію з алюмінієм
вступив кисень об’ємом
4,48л (н.у.) . Визначити
масу алюмінію , що вступила
в реакцію та
кількість речовини алюміній
оксиду , який утворився .
Учень , який першим
виконав завдання , показує розвязок
на дошці та
отримує оцінку .
V . Закріплення
знань та навичок
Учитель пропонує учням
розв’язати задачі з
підручника . Учні , що
першими вірно розв’язують
задачу , показує розвязок на
дошці . Учні разом з
вчителем обговорюють розв’язування
задач , виставляють оцінки за
роботу .
VI . Підведення
підсумків уроку ,
виставлення оцінок
VII . Домашнє завдання
Конспект в зошиті . Задачі № 34, 45 , 43.
Разве можно умножать грамми на колиество вещества?
ВідповістиВидалитих = 4моль * 7.1г : 284 г = 0,1моль (Р) ;
ВідповістиВидалитиKOH+H²SO⁴=
ВідповістиВидалити