10 клас
Тема
уроку : Амоніак : властивості , використання .
Мета уроку : ознайомити з
складом , молекулярною , електронною
та
структурною формулами амоніаку , особливостями будови
молекули . Дати уявлення
про фізичні та
хімічні властивості
амоніаку,
особливості взаємодії амоніаку
з водою та
кислотами ;
формувати вміння складати
йонно – молекулярні
рівняння реакцій
на прикладі амоніаку , розповісти про
застосування амоніаку ,
удосконалювати вміння проводити
хімічний експеримент , спостерігати за
перебігом реакцій та
робити узагальнюючі
висновки .
Тип уроку : комбінований урок
засвоєння знань , умінь і
навичок та
застосування їх на
практиці .
Форми роботи : навчальна
лекція , лабораторний і демонстраційний
експерименти , робота з опорною
схемою .
Хід уроку
І . Організація класу
ІІ . Актуалізація опорних
знань , перевірка домашнього завдання
1. Складіть формули сполук
неметалічних елементів з
Гідрогеном , назвіть їх та
опишіть властивості відомих
вам сполук .
2 . Які ступені окиснення
проявляють неметалічні елементи
у сполуках з
Гідрогеном ?
ІІІ . Вивчення нового
матеріалу
Схема –
конспект
1.
Склад і
будова молекули амоніаку :
-3 +1
H
H
NH3 H N H H-N-H
Молекулярна
Електронна
Структурна
формула формула формула
Валентність
Нітрогену ІV ,
ступінь окиснення -3 , Мr(NH3) = 17
Молекула NH3 має структуру трикутної
піраміди з атомом
Нітрогену у вершині .
2 .
Фізичні властивості амоніаку :
NH3 – газ , легший
за повітря , добре розчиняється
у воді ( в 1 обємі
води до 700 обємів
аміаку ) . При звичайних умовах
має різкий специфічний
запах , при t = - 33,4 С
переходить у рідкий
стан .
3 . Хімічні властивості
амоніаку :
А .
Реакції окиснення амоніаку
NH3 - відновник
На
повітрі не горить , але в
атмосфері кисню згоряє :
-3 0 0 -2
4NH3 + 3O2 = 2N2 + 6H2O
-3 0
2N - 6e =
N2| 2
0 -2
O2 + 4e = 2O 3
Каталітичне
окиснення амоніаку :
-3 0 +2 -2
4NH3 + 5O2 = 4NO + 6H2O
-3 +2
N - 5e = N 4
0 -2
O2 + 4e = 2O 5
Б. Реакції
приєднання катіона Гідрогену :
NH3 + H2O = NH4OH – амоній гідроксид – слаба основа .
+
NH4 - йон амонію - утворюється
за донорно – акцепторним механізмом
H
H N H
H
NH3 + HCl = NH4Cl – амоній хлорид
2NH3 + H2SO4 = (NH4)2SO4 - амоній
сульфат
У
розчині амоніаку індикатори
змінюють колір : лакмус на синій , фенолфталеїн на
малиновий , що показує на
лужне середовище розчину
аміаку .
Висновок : розчин
аміаку проявляє основні
властивості .
IV . Закріплення вивченого
1. Запишіть рівняння
реакцій , за допомогою яких
можна здійснити перетворення :
N2 – NH3 – NH4Cl – NH3 – (NH4)2SO4 – BaSO4
2 . Демонстрація досліду
« Дим без вогню » , що
ілюструє особливості взаємодії
амоніаку з хлоридною
кислотою .
3 . Запишіть рівняння
реакцій взаємодії амоніаку
з сульфатною кислотою
в молекулярній та
йонній формах .
4 . Якісною реакцією
на йон амонію
є реакція з
лугами . При цьому утворюється
амоніак , що має характерний
різкий запах .
Лабораторний дослід . Якісна реакція
на йон амонію .
Здійсніть якісну
реакцію й визначте
наявність у розчинах
йона амонію , запишіть йонно – молекулярне рівняння
взаємодії амоній хлориду
з лугами .
V . Самостійна робота
1 . Напишіть рівняння
окисно – відновних реакцій одержання
речовин
Варіант І : Нітроген (ІІ) оксид ;
Варіант ІІ : амоніак .
2 . Поясніть механізм
утворення йона амонію
в реакціях
Варіант І . Розчинення амоніаку
у воді ;
Варіант ІІ . Взаємодія амоніаку
з хлоридною кислотою .
3 . Складіть повні
і скорочені йонні
рівняння реакцій між
речовинами
Варіант І : амоній сульфат
і кальцій гідроксид ;
Варіант ІІ : амоній нітрат
і калій гідроксид .
VI . Підсумки уроку .
VII . Домашнє завдання :
Опрацювати матеріал
параграфа , відповісти на запитання
до нього , виконати вправи .
Немає коментарів:
Дописати коментар