Урок № 44
Тема :
Хімічні властивості металів
Мета : 1 . Освітня :
а) розглянути хімічні
властивості металів ;
б) поглибити знання
про хімічні властивості
простих речовин ;
в) продовжити
формування навички прогнозування
властивостей
речовин згідно
будови атомів .
2
. Розвивальна :
а) розвивати креативні
здібності ;
б) удосконалювати вміння
порівнювати , висловлювати
припущення , аналізувати
, виділяти істотне під
час спостереження
і робити
висновки ;
в) удосконалювати навички
написання рівнянь реакцій .
3 . Виховна :
а) виховувати в
учнів допитливість , потребу в
самостійній
пошуковій діяльності , формувати інтерес
до вивчення предмета ;
б) формувати науковий
світогляд .
Тип уроку : засвоєння нових
знань .
Основні терміни : метал , хімічні властивості , відновник , окиснення ,
прості , складні речовини .
Обладнання та реактиви : періодична система
хімічних елементів ,
метали : алюміній (порошок) , залізо (порошок) , магній (стрічка) ; сірка
(порошок) , розчини : хлоридної та сульфатної
кислот , купрум (ІІ) сульфату , цвях , магніт .
Форми роботи : фронтальна , індивідуальна .
Методи роботи : словесні , пояснювально – ілюстративні
, наочні , репродуктивні , частково – пошукові , практичні ( розв’язування вправ ) .
Структура уроку
І . Організаційний етап (1 хв)
ІІ . Актуалізація опорних
знань і мотивація
навчальної діяльності (1 хв)
ІІІ . Визначення теми
і завдань уроку (3 хв)
IV . Вивчення
нового матеріалу (27 хв)
V . Узагальнення і
закріплення знань (8 хв)
VI . Підведення підсумків
уроку (2 хв)
VII . Домашнє
завдання ( 1 хв)
Хід уроку
І . Організаційний етап .
Учитель вітає
всіх з гарним
днем , зичить хорошого настрою , позитивних емоцій . Роздає зошити
з виставленими оцінками . Якщо є
запитання , відповідає на них .
ІІ . Актуалізація опорних
знань і мотивація пізнавальної
діяльності
Бесіда
-
Охарактеризуйте
особливості будови атомів
металів .
-
Які властивості
(окисні чи відновні) ви
можете передбачити для
металів ?
ІІІ . Визначення теми , мети
і завдань уроку
Вчитель називає тему
уроку і просить
учнів визначити цілі
уроку та стисло
записує їх на дошці
. Потім пропонує учням
назвати відомі їм
хімічні властивості металів
або спрогнозувати їх . Пропозиції учнів
записуються на дошці
та обговорюються наприкінці
уроку .
IV . Вивчення нового
матеріалу
Атомам металів
енергетично вигідніше віддавати
електрони , а не приєднувати . Більшість металів – активні речовини , які взаємодіють
з неметалами , водою , кислотами
, солями . Виняток : золото , срібло , платина
та деякі інші
метали .
Активність металу можна
визначити , користуючись
електрохімічним рядом напруг
металів ( рядом активності металів ). Чим лівіше
знаходиться метал в
цьому ряду , тим він
активніший .
Розглянемо хімічні властивості
металів :
1 . Метали
взаємодіють з неметалами :
а) киснем . Лужні
та лужноземельні метали
за кімнатної температури , а інші
при нагріванні .
Лабораторний
дослід . Горіння магнію .
Візьмемо
невеликий шматочок стрічки
магнію (пінцетом) та внесемо
у полум’я нагрівного
приладу . Магній відразу спалахує
і горить сліпучо – білим полум’ям .
0 0 +2 -2
Рівняння
реакції : 2Mg + O2 = 2MgO . Складемо електронний
баланс :
0 +2
Mg – 2e = Mg 2
відновник
0 -2
О2+ 4е = 2О 1
окисник
б) з
галогенами :2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3 ;
в) з сіркою
.
Лабораторний
дослід . Взаємодія заліза з
сіркою .
Помістимо
в пробірку суміш
порошків заліза і
сірки , Підігріємо до сплавляння
суміші . Розібємо пробірку ,
піднесемо до утвореної
сполуки магніт , Речовина ,
що утворилася не
притягається магнітом .
t
Рівняння
реакції : Fe + S = FeS
г) з
іншими неметалами : азотом ,
фосфором , вуглецем .
Сполуки
металів
з :
|
Оксигеном
|
Сульфуром
|
Галогенами
|
Нітрогеном
|
Фосфором
|
|
Оксиди
|
Сульфіди
|
Галогеніди
|
Нітриди
|
Фосфіди
|
||
Карбоном
|
|
|||||
Карбіди
|
||||||
2 . Взаємодія
металів з водою .
а) Лужні , лужноземельні метали
та алюміній , позбавлений оксидної
плівки , за звичайних умов
реагують з водою , утворюючи гідроксиди .
Завдання . Допишіть рівняння
реакцій :
К + Н2О = ; Ва + Н2О = ; Аl + Н2О =
б) Залізо , магній , цинк та
деякі інші метали
взаємодіють з водою
при високій температурі , утворюючи оксиди :
t
Mg + H2O = MgO + H2 ; 3Fe + 4H2O = Fe3O4 +4H2
г) Малоактивні
метали не взаємодіють
з водою .
3 . Взаємодія
металів з кислотами .
Метали , розміщені
в ряді активності
до водню , витісняють водень
з розбавлених кислот ( крім
нітратної ) .
Лабораторний
дослід . Розчинення металів у
кислотах .
Розчинимо
порошок заліза в
розчині сульфатної кислоти , порошок алюмінію
в розчині хлоридної
кислоти . В обох випадках
спостерігається розчинення порошку
металу і виділення
газу :
Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2
2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2
4 . Метали
взаємодіють з солями , причому більш
активний метал ( який знаходиться
лівіше в електрохімічному ряду
напруг металів ) витісняє з
розчину солі менш
активний .
Лабораторний
дослід . Взаємодія заліза з
розчином купрум (ІІ)сульфату
Опустимо
цвях в розчин
CuSO4 . Цвях стає
рожевим , бо на нього
осідає мідь , залізо при
цьому переходить в
розчин .
Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu
Для
таких реакцій не
беруть метали , які взаємодіють
з водою за
звичайних умов .
V . Узагальнення
і закріплення знань .
Завдання
для закріплення знань
і формування навичок ( виконуються індивідуально ) .
Скласти
рівняння реакцій взаємодії
кальцію , літію з : киснем ,
сіркою , азотом , фосфором , вуглецем , водою , сульфатною кислотою . Назвати утворені
речовини .
Завдання
для закріплення знань .
1. Назвіть речовини
з якими взаємодіють
метали .
2. Від чого
залежить активність металу ? Як
можна визначити чи
активний метал ?
3. Назвіть найбільш
активні метали .
4. Які метали
є малоактивними ?
5. Які речовини
можуть утворитися при
взаємодії металів з
водою ?
6. Які метали
взаємодіють з розбавленими
кислотами ?
VI . Підведення підсумків
уроку
Обговорюються пропозиції учнів
щодо хімічних властивостей
металів , які було подано
на початку уроку . Учитель просить
учнів висловитися з
приводу досягнення завдань
уроку .
VII . Домашнє завдання
1 . Прочитати
параграф 18 ( до питання «Корозія» ) .
2 . Зробити
аналіз помилок попередньої
домашньої роботи .
3 . Розвязати
задачу 2 ( ст..154 )
� � > / @
��
VI . Підведення підсумків
уроку , оцінювання
Оцініть чи
повністю опрацьовані питання
теми , а також свій
вклад у загальну
роботу . Вчитель оцінює роботу
учнів .
VII . Домашнє завдання
1 . Вивчити параграф 17 ( підручник О.Г.Ярошенко 10клас .- К.:
Грамота, 2010) ;
2 . Опрацювати текст параграфа
та заповнити інформацією
таблицю (№2)
Метал чи
сплав
|
Застосування
|
Властивості , що зумовили
застосування
|
|
|
|
№3 . Використайте додаткову інформацію
з різних джерел
і доповніть таблицю
відомостями про метали
і сплави , про
які не розповідається в
параграфі .
Зошити з
виконаним завданням здайте
на перевірку заздалегідь перед наступним
уроком .
Немає коментарів:
Дописати коментар