Урок №42
Тема : Місце металічних
елементів у періодичній
системі хімічних
елементів , особливості будови
їх атомів .
Мета :
1 . Освітня :
а) сформувати поняття про
місце металічних елементів
у періодичній системі ;
б) удосконалити вміння складати
електронні формули елементів , пригадати як
змінюються металічні властивості
елементів у групах
та періодах періодичної
системи ;
в) науково обґрунтувати зв'язок
між властивостями металів
та електронною будовою
їх атомів .
2 . Розвивальна :
а) удосконалювати пізнавальні вміння ; порівнювати , висловлювати припущення , виділяти головне , аналізувати і
робити висновки .
3 . Виховна :
а) виховувати в учнів
допитливість , потребу в самостійній
пошуковій діяльності ;
б) формувати стійкий інтерес
до вивчення предмета ;
в) формувати уявлення про
роль металів у
житті людини .
Тип уроку : засвоєння нових
знань .
Основні терміни
і поняття : метали ; металічні елементи ; будова атома ;
електронна формула ; s , p , d , f - елементи .
Обладнання і
наочність : періодична система хімічних
елементів ,
слайди презентації .
Форми роботи : фронтальна , індивідуальна ,
робота в
групах .
Методи навчання : словесні , пояснювально –
ілюстративні ; наочні ;
репродуктивні ; частково – пошукові ; практичні
( розв’язування вправ ) ;
самостійної роботи ;
інтерактивні .
Структура уроку :
І . Організаційний етап (2 хв)
ІІ . Актуалізація опорних знань (2 хв)
ІІІ .Мотивація пізнавальної діяльності (4 хв)
IV .
Вивчення нового матеріалу (23 хв)
V .
Узагальнення , систематизація та закріплення
знань ( 10 хв)
VI .
Підведення підсумків уроку , оцінювання (3 хв)
VII .
Домашнє завдання (1 хв) .
Хід уроку
І . Організаційний етап . Привітання
, створення позитивного емоційного
настрою :
Вітаю вас : молоді
, енергійні , творчі , активні , люблячі , ініціативні , чемні , наполегливі , інтерактивні ! ( Привітання
на слайді ) . Чи здогадалися
ви , які ми елементи
ми починаємо вивчати ?
Перші літери слів
привітання складають слово
« металічні » .
ІІ . Актуалізація опорних
знань
На
слайді записані формули
речовин : S , Al , O2 , N2 , Fe , Ag , Cu , K , Ca .
Бесіда . 1 . Що об’єднує ці
речовини ? ( всі вони прості ) ;
2 . Які з
наведених формул належать
металам ? ( Al , Fe , Ag , Cu ,
K , Ca ) ;
3 . Назвіть ці
метали .
4 . В якому
агрегатному стані вони
перебувають за звичайних
умов ?
5 . Які ще
метали вам відомі ?
ІІІ . Мотивація навчальної
діяльності .
Метали відомі
людині з давніх – давен . Годинник історії
людства почав відраховувати
час швидше , коли в
його життя увійшли
метали та їх
сплави . Камяне століття змінилося
століттям мідним , потім бронзовим , а
потім століттям залізним . Отже , ми починаємо
вивчати речовини , без яких
неможливо уявити життя
сучасної людини .
ІV . Визначення теми , мети
і завдань уроку ( слайд )
V . Вивчення нового
матеріалу
1 . Визначимо положення
металічних елементів у
періодичній системі . Для цього
підемо від протилежного : випишемо з
кожної групи елементи – неметали :
І
|
ІІ
|
ІІІ
|
IV
|
V
|
VI
|
VII
|
VIII
|
H
|
-
|
B
|
C
Si
|
N
P
As
|
O
S
Se
Te
|
F
Cl
Br
I
At
|
He
Ne
Ar
Kr
Xe
Rn
|
Отже , неметалічні
елементи знаходяться , в
основному , у правій верхній
частині періодичної системи
( і тільки в
головних підгрупах ) .
Користуючись періодичною
системою встановіть :
1 . У яких групах , підгрупах , періодах та
рядах розміщені металічні
елементи ;
2 . У якій групі
всі елементи є
металічними ;
3 . Визначити приблизну кількість
металічних елементів у
періодичній системі .
4 . Після проведеної пошукової
роботи сформулюйте загальний
висновок про положення
металів у періодичній
системі .
2 . Особливості будови атомів
металічних хімічних елементів .
Зясуємо , що спільного
та чим відрізняється
будова електронних оболонок
атомів металічних елементів .
А) Металічні елементи одного
періоду
2 2
6 1
Na + 11 1s 2s 2p 3s
2 2
6 2
Mg +12 1s 2s 2p 3s
2 2
6 2 1
Al + 13 1s 2s 2p 3s 3p
Закономірність : мала кількість електронів
на зовнішньому рівні , поступове збільшення
числа електронів на
зовнішньому рівні призводить
до послаблення металічних
властивостей . Металічні
елементи можуть бути s або р – елементами
.
Б) Металічні елементи одної
групи ( головної підгрупи ) .
Завдання ( робота в парах ) : складіть електронні
формули для елементів
І групи з протонними
числами 3, 11,19 . Зробіть висновки
що спільного та
відмінного у будові
електронних оболонок їх
атомів .
2 1 2 2
6 1 2 2
6 2 6
1
Li +3 1s 2s , Na +11 1s 2s 2p 3s , K
+19 1s 2s 2p 3s 3p 4s
Електронні формули свідчать , що
металічні елементи І
групи головної підгрупи
мають однакову будову
зовнішнього електронного рівня
і кількість електронів
на ньому відповідає
номеру групи . Відмінність : із
зростанням кількості електронних
рівнів , зовнішній електрон слабше
притягається до ядра
і легше відривається .Тому металічні
властивості зростають зверху
вниз по підгрупі . Валентність є
сталою і рівна І .
В ) Металічні елементи побічних
підгруп . « Мозковий штурм » .
Учитель просить учнів
пояснити чому елементи
побічних підгруп , як правило , проявляють змінну
валентність на відміну
від елементів головних
підгруп . Приймаються будь –
які ідеї , які записуються .
Висновок : елементи побічних підгруп
є d і f – елементами . Валентними в
них є електрони
не лише зовнішнього , а й
перед зовнішнього рівня .
Тому валентність їх
може бути змінною .
2 2
6 2 6
2 6
Fe + 26 1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d ІІ
і ІІІ – валентний .
Зверніть увагу на те
, що лантаноїди і
актиноїди теж є
металічні елементи .
Робота з
підручником : поширеність
металічних елементів та
їх сполук у
природі . Біологічна роль металів
(слайди презентації) .
VI . Закріплення
та систематизація знань
1 . Бесіда
-
Положення
металічних елементів у
періодичній системі ;
-
В чому особливості
будови атомів металічних
елементів ?
-
Якими
елементами s , p , d чи f можуть бути металічні
елементи ?
-
Як змінюються металічні
властивості елементів зверху
вниз по групі ( по
головній підгрупі ) та зліва
направо по періоду ?
2 . Дайте характеристику кальцію
та алюмінію за
їх місцем у
періодичній системі . Що спільного
та відмінного ?
3 . Задача
Металічний
елемент утворює оксид
ЕО , відносна молекулярна
маса якого 81 . Який
це елемент , охарактеризуйте його
положення в періодичній
системі (Zn) .
4 . Атом металічного
елемента має на 5 електронів
менше , ніж йон Калію . Назвіть елемент . Яке
місце за поширенням
в природі він
займає ? (Алюміній )
VII . Підведення підсумків
уроку , оцінювання .
Учитель
пропонує переглянути питання , які
були поставлені перед
розглядом нової теми . Чи на
всі питання отримано
відповіді ? Чи виникли
нові запитання під
час вивчення матеріалу ?
Які запитання слід
розглянути на наступному
уроці ? (Для реалізації цього
етапу використовується технологія
інтерактивного навчання « Мікрофон» .
VIII . Домашнє
завдання :
1 . Вивчити
параграф 16 (1,2,6 ліхтарики) (підручник : Хімія 10 клас О.Г.Ярошенко Київ «Грамота» , 2010
рік ) ;
2 . Розвязати
задачі 2,5 після параграфа .
Немає коментарів:
Дописати коментар