11 клас (рівень стандарту)
Інтегрований урок
хімія – біологія .
Поняття про
побутові хімікати . Загальні правила
поводження з побутовими
хімікатами .
Мета : формувати вміння активно
застосовувати знання з
хімії та основ
здоровя у повсякденному
житті , розвивати поняття про
взаємозв’язок природничих наук , навчати порівнювати
та зіставляти факти , аналізувати ситуацію , розвивати вміння
узагальнювати , систематизувати
та робити висновки , формувати культуру
спілкування , екологічну культуру
.
Девіз уроку : « Знати , запобігти ,
захистити » .
Обладнання та реактиви : папір та
фломастери , оцет , засоби
для миття посуду
та ванни , пральний порошок , засоби для
дезінфекції , засоби для відбілювання
білизни , клеї , лаки , фарби , медичний
термометр , гумові рукавички ,
лакмусовий папір .
Форми та методи
уроку : словесні (бесіда , розповідь) , робота в
групах , експеримент , дидактична
гра .
Хід уроку
І . Активізація та
мотивація навчальної діяльності
Вчитель біології . Доброго дня , діти ! Сьогодні у
нас незвичайний урок . Події
сьогодення спонукають нас
провести інтегрований урок
із предметів основи
здоровя – хімія .
Ми
з вами живемо
у XXI столітті – це час
високих технологій ,
технічних досягнень та
урбанізації . На людину покладається
велика відповідальність за
навколишнє середовище ,
власне життя і
здоровя .
Вчитель хімії . Ви думаєте , що
хімічні засоби творять
такі чудеса як
це обіцяє реклама ? Гаррі Поттер
був би радий
мати в своєму
арсеналі чарівних прийомів
ще і могутність , обіцяну на
етикетках . Ринок
різноманітних хімічних засобів
динамічно розвивається і
що б не
говорила нам реклама , треба пам’ятати : абсолютно безпечної
хімічної продукції не
буває .
Вчитель біології .Як ви
думаєте , що спонукало нас
провести такий урок ? (Заслуховуються відповіді
учнів).
Так , дійсно , ви правильно міркуєте . Основна мета
нашої зустрічі – навчитися застосовувати
свої знання та
вміння для того , щоб
захистити себе в
щоденному житті від
будь – якої небезпечної ситуації .
ІІ . Оголошення ,
представлення теми
Вчитель хімії .Тема сьогоднішнього уроку : « Побутова хімія . Загальні правила
поводження з побутовими
хімікатами .»
ІІІ . Пояснення нового
матеріалу
Вчитель хімії. Хімічні речовини , які людина
використовує в побуті ,
називаються побутовою хімією . Крім
засобів побутової хімії
людина використовує також
різноманітні лікарські засоби , розчинники , лаки , фарби ,
клеї і
т.п. Ви бачите
тут на столі
різні хімічні засоби . Погрупуйте їх
згідно до того , де
вони мають знаходитися . (Учень розставляє відповідно
до написів). Кухня (оцет , спирт , засіб для миття
посуду , засіб для
очистки плити та раковини), Ванна
кімната (пральний порошок , засоби для
миття ванн , дезінфекції приміщень , підбілювачі білизни , мило , шампуні) , Підсобне
приміщення (бензин , лаки ,
фарби , розчинники , засоби для боротьби
з шкідниками ) . Кімнати (освіжувачі повітря , косметика),
Аптечка (ліки , медичний термометр).
Вчитель хімії .Хімія в
нашому житті може
бути другом або
ворогом . Нам важко уявити
своє життя без
речовин , які нам представлені . Але треба
пам’ятати , що всі вони
є небезпечними для
людини .
Вчитель біології . Перевіримо домашнє
завдання . Нагадаю , вдома
ви повинні були підготувати інформацію
про нещасні випадки , спричинені нехтуванням
правил безпеки при
використанні хімічних засобів .
(Учні зачитують свої повідомлення).
Вчитель біології . За останні
30 років , як свідчить статистика
Всесвітньої організації охорони
здоровя (ВООЗ) , збільшилася кількість
отруєнь хімічними сполуками . На першому
місці за кількістю
нещасних випадків - сильнодіючі
кислоти ( оцтова та сульфатна ) , на другому
місці – ліки , за ними –
алкоголь і засоби
побутової хімії .
Вчитель хімії . Проведемо дослід , щоб
виявити чим же небезпечні речовини , які ми
використовуємо . Звіт
складемо у формі
таблиці .
(Запрошуємо учня
провести дослід , наголошуємо ,
що робота повинна
проводитися в рукавичках).
Памятайте !
Кислоти спричиняють
опіки !
Луги розїдають
одяг і шкіру !
Дослід 1 . Чим небезпечні
засоби побутової хімії .
Кожен засіб побутової
хімії має свою
особливість . Засоби для миття
ванн , виведення плям від
іржі містять кислоти
і луги . Дослідимо засоби , які
найчастіше використовуються у
побуті за допомогою
індикаторного паперу . У розчинах
кислот індикаторний папір
стає червоним , у розчинах
лугів – синім .
Заповніть таблицю :
Засіб побутової
хімії
|
Кислота
|
Луг
|
Пральний порошок
|
|
+
|
Засіб для
очищення труб
|
|
+
|
Гель для
чищення туалету
|
+
|
|
Рідина для миття
кухні
|
|
+
|
Рідина для
миття ванн , раковин
|
+
|
|
Вчитель хімії .Для миття
кухонь використовують засоби , що
містять луги , бо вони
добре відмивають жироподібний
бруд . Для видалення вапняних
нальотів , мильних розводів ,
що утворюються переважно
у ванних кімнатах , використовують засоби , що
містять кислоти .
Вчитель біології . Отрутохімікати –
це речовини , що використовуються проти
комах , шкідливих гризунів .
Їх також
називають пестицидами («пести» -
шкідник , «цид» - вбивати). Але
вони отруйні і
для людини . Отрутохімікати вражають
органи дихання і
травлення , а також клітини
головного мозку .
Фарби , клеї , розчинники містять
леткі речовини , що спричиняють
отруєння , а також є
вибухонебезпечними .
Медичний термометр
містить дуже отруйну
речовину – ртуть . Інші
отруйні метали – свинець ,
кадмій можуть потрапити
до харчових продуктів
з візерунків скляного
посуду , паперових і поліетиленових обгорток , металевої тари
та упаковок .
Заповніть « німу
схему » , використовуючи
прослуханий матеріал :
СХЕМА
НЕБЕЗПЕЧНІ РЕЧОВИНИ
……………………. Луги …………………. Отрутохімікати
Спричиняють опіки ……………. Отруйні і
вибухо …………………
небезпечні
IV . Інтерактивні
вправи
Вчитель біології . Перед початком
уроку ми запропонували вам
обєднатися в групи . Кожна
група отримає завдання
і за відповідний
проміжок часу складе
план дій щодо
розв’язання конкретної проблеми . Під час
відповідей використайте план , який
ви бачите на
дошці :
1 . Фізичні та хімічні
властивості токсичної речовини .
2 . Її фізіологічна дія на
організм людини та
згубна дія на
навколишнє середовище .
3 . Знешкодження токсичної речовини .
4 . Перша долікарська допомога .
Представники груп , підійдіть , будь – ласка ,
отримайте і зачитайте
своє завдання .
І група . Під час консервування
овочів у домашніх
умовах людина отримала
опік оцтовою есенцією . Як
слід повестися в
такій ситуації ?
Під час побілки
стін вапно зі
щітки потрапило в очі
. Ваші дії ?
ІІ група . Людина помилково зробила
ковток із пляшки
оцтової кислоти . Що потрібно
зробити ?
ІІІ група . Під час прибирання
в підсобному приміщенні
учень перекинув коробку
з незнайомим порошком , який висипався
йому на руку . Що
він повинен зробити ?
У приміщенні розбили
ртутний термометр ? Ваші дії ?
IV група (експерти – консультанти) .
Вислухавши відповіді всіх
груп , скласти загальну памятку
дій у будь – якій
небезпечній ситуації , доповнюють відповіді
учнів .
Вчитель хімії. Як бачите , такі
надзвичайні ситуації потребують
хімічних знань , адже вам
потрібно не тільки
знайти швидкий вихід
із ситуації , а й
нейтралізувати шкідливі речовини : кислоти , луги , амоніак .
На
дошці написані рівняння
хімічних реакцій . Виберіть ті , які
пояснюють механізм знешкодження
небезпечної речовини :
NH3 + CH3COOH = CH3COONH4
NH3 + H2O = NH4 + OH
CH3COOH + NaHCO3 = CH3COONa + H2O + CO2
Cl2 + Na2S2O3 + Na2CO3 = 2NaCl + S + Na2SO4 + CO2
Після обговорення
завдання , запропонуйте
проект відповіді у
вигляді плаката , схеми ,
знака чи
таблиці за допомогою
яких можна швидко
зорієнтуватися у небезпечній
ситуації ( На підготовку
виділяється 10 хв )
V . Рефлексія
Вчитель хімії . Всі ми
розуміємо , що головним скарбом
життя є здоровя
і щоб його
зберегти , потрібно багато знати . Сподіваємося , що після
сьогоднішньої зустрічі девіз
нашого уроку «Знати , запобігти ,
захистити !» стане нормою
вашого життя .
Вчитель біології. Ми бажаємо
всім міцного здоровя , глибоких знань , переконливих умінь , щоб
запобігти і захистити
себе від будь – яких
небезпечних ситуацій .
Дякуємо за
плідну роботу на
уроці і бажаємо , щоб
у вашому житті
надзвичайні ситуації ніколи
не траплялися або
були тільки змодельованими як
на сьогоднішньому уроці .
VI . Домашнє завдання
З хімії .
Опрацювати тему за
відповідним параграфом підручника .
Пригадати склад синтетичних
миючих засобів .
З біології
Описати шкідливий вплив
СМЗ на людину
та довкілля .
Немає коментарів:
Дописати коментар