11 клас (рівень стандарту), 9 клас Шкідливий вплив вживання алкоголю на людський організм

Розробка уроку з теми :
«Шкідливий вплив алкоголю на організм людини»
11 клас
Рівень стандарту
 Мета : дослідним способом довести згубний вплив алкоголю на живі організми, розширити знання учнів про причини і наслідки негативного впливу алкоголю на організм людини.
 Тип уроку : урок - дослідження під час вивчення нового матеріалу.
 Форма роботи : групова.
 Методи роботи : проектно – дослідний, робота з додатковою літературою та Інтернет – ресурсами, частково – пошуковий.
 Обладнання : мультимедіапроектор, презентація до уроку, ноутбук, екран, штатив з пробірками, сухий спирт, розчин етилового спирту, вода, розчин яєчного білка, рослинна олія, мідний дріт.
Хід уроку
І. Організаційний етап
Учитель. Добрий день! Ми раді вітати вас всіх у хімічному кабінеті. Сподіваємося, що сьогодні ви дізнаєтеся про щось нове й корисне, і це сприятиме правильному вибору способу життя. Ознайомтеся з темою та завданнями уроку (на екрані).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
  У сучасному світі є дуже багато політичних, економічних, соціальних проблем. Але є проблема , яка тривожить все людство. Це проблема здоров`я. Здоров`я тісно пов’язане з способом життя людини. Споживання спиртних напоїв у світі набуло нечуваних масштабів. Пияцтво веде за собою шість лих: бідність, розбрат, хвороби, втрату репутації, ганьбу та слабоумство.
 
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Знаменитий алхімік та лікар Парацельс сказав : « Все є отрута, все є ліки. Вся справа в дозі». Щоб речовина не стала отрутою, людина повинна знати про неї все та вміло її використовувати.
Які асоціації викликає у вас назва спирт?(учні пригадують все їм відоме з досвіду)
Для того ,щоб вивчити властивості етанолу та його вплив на людину, ми поділили клас на групи, які опрацювали певну інформацію.
  Група істориків. Давайте повернемося в минуле й дізнаємося, коли ж людина  вперше почала одержувати та вживати алкогольні напої.
1 – ий історик. У наш час склалася думка, що пияцтво є традиційним для слов`ян, зокрема і українців, що наш народ пив завжди. Хочу заперечити. Про п’янкі властивості спиртних напоїв люди дізналися десь за 8000 років  до н.е. Це пов’язано з з появою керамічного посуду, який давав можливість приготувати алкоголь із меду, плодів і дикого винограду. Можливо, виноробство виникло ще до початку культурного землеробства. Відомий мандрівник Міклухо – Маклай  спостерігав за папуасами Нової Гвінеї, які ще не знали вогню, але вже вміли готувати спиртні напої. Чистий спирт почали отримувати в VIVII столітті араби, які називали його «алкоголь».
    Перегонка вина з отриманням спирту підвищила рівень пияцтва. Існує думка, що саме це стало приводом для заборони спиртних напоїв в ісламі.  У Стародавній Індії за пияцтво поїли окропом, розплавленим свинцем. У Стародавньому Римі дозволяли безкарно вбивати дружин, які зловживали спиртними напоями. Згідно з законами Давньої Греції, п’яному чоловікові суворо заборонялося сходитися з дружиною. Там же був виданий закон, що забороняв нареченим уживати вино в день весілля.  
2 – ий історик. У середньовіччі в Західній Європі також навчилися отримувати міцні спиртні напої сублімацією вина та інших цукристих рідин. Згідно з легендою, уперше це зробив італійський чернець, алхімік Валентіус. Коли він спробував отриману речовину, то сказав, що відкрив «чудодійний продукт, який робить літнього молодим, втомленого бадьорим, зажуреного – веселим». З тих часів міцні спиртні напої швидко поширилися по всіх країнах світу.
3 – ій історик. У Давній Русі пили дуже мало. Тільки на деякі свята варили медовуху, брагу або пиво, міцність яких не перевищувала 5 – 10 градусів. У будні ніяких спиртних напоїв не вживали, пияцтво вважали великою ганьбою та гріхом. Але з XVI століття розпочалося масове завезення з – за кордону горілки і вина. За часів Івана IV і Бориса Годунова з`явилися так звані «царські шинки», які приносили в казну багато грошей. Пізніше 1652 року вийшов указ «продавати горілку тільки по одній чарці на людину». Забороняли видавати п’яницям горілку під час посту, а також по середах, п’ятницях і неділях. З фінансової точки зору було внесено поправку: «Щоби великому цареві був прибуток, п’яниць із шинок не виганяти». Це призвело до поширення пияцтва. З 1894 року продаж горілки став царською монополією.
   Учитель. Які ж властивості має етанол? Щоб це з`ясувати  проведемо досліди.
(Кожна група виконує окремо, учні роблять висновки)
Дослід 1. Розчинність спирту у воді та олії.
Учитель. Оскільки спирт добре розчинний у жирах, швидкість проходження його молекул крізь клітинну мембрану висока. Тому він швидко всмоктується в кров. Алкоголь отруйний: 6 – 8 г алкоголю на 1 кг маси тіла дорослої людини є смертельною дозою. Смертельну дозу можна обчислити за формулою : malk = 0,008mтіла . Ця доза може змінюватися залежно від чутливості до етилового спирту, умов його вживання. В одних осіб смерть може настати після вживання 100 – 150г чистого спирту, у той же час як у інших смерть не настає і після 600 – 800г цієї речовини. Для дитини смертельною є склянка горілки (1,5 – 2 г на 1кг маси тіла). Наступний дослід допоможе нам дізнатися про вплив спирту на молекули білків.
Дослід 2. Дія спирту на білки.
Учитель. Порушуються структура та властивості білків, їх функції, що призводить до порушення роботи всіх клітин та органів.
При окисненні спирту в організмі утворюється оцтовий альдегід, який є токсичнішим за сам спирт у 30 раз. Лікарі довели, що саме він спричиняє виникнення мутацій і вироджень у ембріонів.
Дослід 3. Окиснення спирту до альдегіду.
Дослід 4. Дія спирту на харчові продукти.
Спирт утруднює перетравлення їжі.
 У людському організмі немає жодного органа на який не впливає алкоголь.
Надамо слово групі медиків, які детальніше розкажуть нам проце.
1 – ий медик. Алкоголізм як захворювання формується поступово, часто зовсім непомітно для оточуючих і п’яниці. Цей період називається побутовим пияцтвом, яке через 5 – 10 років може перерости в хронічний алкоголізм.                                                                                                      Найсильніші зміни відбуваються в головному мозку, де ця отрута має здатність накопичуватися. В людини починається процес інтенсивного руйнування кори головного мозку. 100 г пива вбиває 3000 нейронів, 100 г вина – 500, 100 г горілки 7500. Відбувається необоротна загибель нейронів у результаті тромбозу і мікроінсультів у корі головного мозку, що призводить до втрати частини інформації та порушень короткочасної пам`яті.
  Потрапивши до організму алкоголь повільно розщеплюється в печінці. У результаті цього процеси в ній порушуються, і печінка втрачає здатність виводити жовч. На першій стадії виниеає її запалення – гепатит. Пізніше відбувається переродження тканин печінки, активні клітини заростають жиром, розростається сполучна тканина, розвивається невиліковне захворювання – цироз печінки.
Алкоголь руйнує підшлункову залозу і значно порушує обмін речовин. Шкодить слизовій шлунка, що призводить до утворення виразки. Пригнічує продукування тромбоцитів, білих і червоних кровяних тілець. Вживання алкоголю провокує серцево – судинну недостатність, міопатію.
2 – ий медик. Алкоголь призводить до глибоких змін в статевій сфері, аж до розвитку імпотенції. Велика ймовірність безпліддя, особливо якщо почати вживати його в період статевого дозрівання.
  Вплив алкоголю на потомство відбувається у двох напрямках. Перший – уживання алкоголю супроводжується глибокими змінами в статевій сфері, включаючи атрофію репродуктивних органів. Другий шлях впливу алкоголю це безпосередня дія на зародок.. Пошкоджені алкоголем зародкові клітини обумовлюють початок деградації. Ще гірше, якщо інша (жіноча клітина) під час злиття теж була пошкодженою. Тоді в зародку накопичаться дегенеративні властивості, що позначиться на розвитку плоду, на долі дитини. Навіть невеликі дози спиртного можуть призвести до народження дефективних нащадків, якщо не зараз, то в наступних поколіннях. Розумово відсталі люди, які народилися від п’яних батьків, неминуче дають таке саме потомство, через що знижується інтелектуальний рівень народу. Якщо ж людина внаслідок алкоголізму свого батька стала недоумкуватою чи епілептиком, то вона може передавати своє недоумство або епілепсію нащадкам, хоча сама ів не вживає спиртного.
Група соціологів приготувала інформацію про споживання спиртного на Україні та в світі.
1 – ий соціолог. За даними Всесвітньої організації охорони здоров`я, коли в країні на душу населення припадає більше 8 літрів чистого алкоголю, починається згасання етносу. У нас же випивають від 14 до 20 літрів. Рівень споживання алкоголю в Україні є одним з найвищих в світі. За даними Національної ради з питань охорони здоров`я, щороку через алкоголізм в Україні помирає понад 40 тисяч людей. За деякими даними щодня алкоголь вбиває 40 українців. Це близько 8 тисяч отруєнь, ще 8 тисяч – кардіопатій, а також інші захворювання та нещасні випадки, пов’язані з вживанням алкоголю. 
Майже 40% українських підлітків  14 – 18 років регулярно вживають алкоголь. ВООЗ провела опитування школярів у 41 країні світу щодо того, чи вживають вони спиртне. Україна в списку перша. 
2 – ий соціолог. Пиво – найперший легальний наркотик. Виробники пива, рекламуючи свій продукт, наголошують, що це – слабоалкогольний напій, що воно мало не корисне. Пляшка пива міцністю 5% еквівалентна 60 мл горілки, якщо пиво міцне (8%) пляшка еквівалентна 100 мл горілки.
 Найбільше страждає від пива серце. Виникає так званий ефект «пивного серця». Наявність у пиві вуглекислого газу розширяє судини й робить серце обвислим і в’ялим. Присутність у пиві токсичного компонента кобальту, який використовують як стабілізатор піни (його вміст перевищує норму в 10 раз) викликає запалення в стравоході та шлунку. При систематичному вживанні пива в організмі чоловіка пригнічується виділення чоловічого гормону тестостерону й інтенсивно виробляється жіночий гормон, що викликає зміни в зовнішньому вигляді.. Від вживання пива алкоголізм розвивається в 3 – 4 рази швидше. Людина стає ледачою, тупою й безсилою.
Це ж стосується інших слабоалкогольних напоїв.
3 – ій соціолог. Мотиви вживання алкоголю діляться на дві групи :
1. Бажання наслідувати традиції, зазнати нових відчуттів, цікавість. Усе це створює в підлітків відчуття дорослості, бажання бути як усі. Таке прагнення  пов’язане з відсутністю життєвого досвіду, знань, що дозволяють вільно спілкуватися з оточуючими.
2. Прагнення емоційного задоволення. У таких підлітків відсутній інтерес до пізнавальної діяльності, до будь – яких спроб чимось займатися. Дехто вживає алкоголь, аби зняти напруження, звільнитись від неприємних відчуттів (що виникають через стосунки в колективі, ситуацію в сімї тощо).
Алкоголізм у підлітків розвивається набагато швидше ніж удорослих.
Розвиток алкоголізму відбувається за такою схемою:
1.     Початкова стадія : сп’яніння з втратою памяті.
2.     Критична стадія : втрата контролю.
3.     Хронічна стадія : щоденне пияцтво.
4.     Алкоголізм – це не звичка, а важка хронічна хвороба.
Питання класу
1.     Які поведінкові ефекти впливу алкоголю на організм?
2.     Як називаються речовини , що впливають на психіку7
3.     Що таке наркотик? В чому його небезпека?
4.     Учні формулюють висновок: алкоголь психотропна речовина, що мають наркотичні властивості.
V. Домашнє завдання
Знайти інформацію про застосування та значення спиртів у житті людини.
VI. Підбиття підсумків уроку
Вчитель. Люди бажають одне одному передусім здоров`я , і тоді поряд будуть успіх і сімейне благополуччя. 
  


Немає коментарів:

Дописати коментар