11 клас ( рівень стандарту )
Урок №10
Охорона навколишнього
середовища від забруднень
при переробці вуглеводневої
сировини та використанні
продуктів її переробки .
Мета : розкрити можливості
розв’язування технологічних ,
хімічних і екологічних
проблем засобами природничих
наук на прикладі
забруднення довкілля продуктами
використання вуглеводневої сировини ; розвивати цілісно – мотиваційну сферу
особистості ; сприяти
екологічному вихованню школярів .
Обладнання : комп’ютер , проектор ,
учнівські презентації , таблиці , схеми
карти досліджень , фізична карта
України .
Тип уроку : вивчення нового
матеріалу .
Форми , методи та
методичні прийоми : робота в
групах , пошукові дослідження ,
мозковий штурм , «Мікрофон» , експрес –
опитування , дискусії .
Хід уроку
І . Організаційний момент .
ІІ . Актуалізація опорних
знань
Метод «Експрес – опитування»
1 . Усні запитання :
- Покажіть на
карті родовища природного
газу , нафти та кам’яного вугілля в Україні
.
- Природний газ , нафта та
вугілля належать до
«енергохімічних ресурсів» .
Як ви
розумієте цей термін ?
- Який хімічний склад
нафти ? кам’яного вугілля ?
- Назвіть основні нафтові
фракції .
- Які основні продукти
коксування кам’яного вугілля ? Де
вони використовуються ?
- На основі яких
властивостей є можливою
перегонка нафти ?
- Який український хімік
займався дослідженням складу
нафти і продуктів
її переробки ?
2 . Письмові завдання :
- Наведіть хімічні рівняння , які описують
застосування природного газу .
- Запишіть рівняння реакцій
крекінгу гексадекану (С16Н34) до
вуглеводнів з низькою
молекулярною масою .
- Складіть рівняння реакцій
повного окиснення пропану
та бутану .
( Відповіді та
рівняння реакцій для
перевірки виводяться на
екран.)
ІІІ . Мотивація навчальної
діяльності
Учитель . Виконуючи письмове завдання , ви
пригадали , що при згорянні
вуглеводнів утворюється вуглекислий
газ . Куди він потрапляє
та що з
ним в подальшому
відбувається ? Які шкідливі речовини
також утворюються при
переробці та використанні
горючих корисних копалин?
Проведемо пошукову роботу
і дамо відповіді
на ці запитання , а
також спробуємо знайти
шляхи захисту довкілля
від забруднень .
IV . Вивчення нового
матеріалу
Вчитель . На екрані подано
об’єкт дослідження та
мету нашого уроку . Ознайомтеся з ними
.
Обєкт дослідження : вуглеводнева сировина , продукти переробки
Мета : дослідити вплив
переробки та використання
горючих корисних копалин
на навколишнє середовище .
Запитання : Що ми маємо
на увазі під
поняттям «навколишнє середовище»?(Жива і нежива
природа)
Чи можете ви
назвати джерела його
забруднення ?(Учні висловлюють свої думки , вказують фактори
забруднення , обговорюють їх і
приходять до висновку , що діяльність
людини дуже часто шкодить
довкіллю).
Вчитель . Для розв’язання проблеми
нашого уроку працювати
будемо за таким
планом :
1 . Дослідити , які шкідливі речовини
утворюються при переробці
та використанні вуглеводневої
сировини .
2 . На що і
як вони впливають , які зміни
викликають в живій
і неживій природі .
3 . Яким чином можна
охороняти довкілля і
покращити його екологічний
стан .
Для
ефективної пошукової роботи
і досліджень задіяні
4 групи : «Хіміки» , «Біологи» , «Екологи» , «Експерти», які мали
домашнє завдання – дослідити проблему , що
вивчається .
Повідомлення груп
Група «Хіміки»
Дослідницька картка
1 . Дослідіть чинники забруднення
при переробці та
використанні нафти ,
природного газу та
вугілля .
2 . Опишіть
властивості сполук Карбону ( СО2 , СО , СН4 ).
3 . Опишіть
властивості сполук Сульфуру
(Н2S , SO2 ) та
оксидів Нітрогену (NO , NO2) .
(Учні повідомляють
результати пошуку відповідей
на запитання і
демонструють свої презентації) .
Вчитель . Пропоную
більш конкретно дізнатися
про вплив названих
сполук на живі
організми .
Група «Біологи»
Дослідницька картка
1 . Дія СО , СО2
та СН4
на організм людини .
2 . Вплив Н2S , SO2 , NO , NO2 на людину .
3 . Які з зазначених
речовин завдають шкоди
рослинам , грунтам , водоймам
та їх мешканцям .
(Учні діляться
результатами досліджень і
вказують наслідки забруднення
навколишнього середовища цими
сполуками).
Вчитель . Внаслідок збільшення спалювання
органічних речовин та
зменшення кількості фотосинтезуючих організмів (зменшення площі
лісів,
загибель водоростей морів
та океанів через
забруднення вод) у
повітрі збільшується кількість
шкідливих речовин , зокрема вміст
вуглекислого газу збільшився
на 17% (наприкінці ХХ століття) . Які глобальні
екологічні проблеми виникли
перед людством внаслідок
цього ? Вислухаємо екологів ,
які поділяться з
нами інформацією і
результатами своїх досліджень .
Група «Екологи»
Дослідницька картка
1 . Парниковий ефект та
його наслідки .
2 . Фотохімічний смог ,
кислотні дощі , дим .
3 . Чому людина є
найбільш вразливою ланкою
в навколишньому середовищі ?
(Учні повідомляють
результати пошуку відповідей
на запитання і
демонструють результати досліджень).
Вчитель . Нинішня екологічна ситуація
складна . Потрібно шукати шляхи
охорони навколишнього середовища . Як ви
гадаєте , чи варто розвивати
хімічну промисловість та
теплоенергетику ? Можливо
краще зупинитися поки
не пізно ? Для пошуку
виходу з цього
становища прошу вносити
пропозиції та висловлювати
ваші ідеї .
(Учні вносять
пропозиції , які записуються на
аркушах паперу ,
прикріплених до дошки . Після обговорення
пропозицій та ідей група «Експерти» робить загальний висновок .)
Група «Експерти»
1 . Способи запобігання утворення
шкідливих забрудників .
2 . Використання альтернативних джерел
енергії .
3 . Переваги та недоліки
кожного із способів .
Висновок «Експертів» : природа не
знає про поділ
на науки . Вона – єдина і
неповторна . ЇЇ пізнання та
охорона вимагають колективних
зусиль представників усіх
природничих наук і
всіх держав світу . У
1992 році у Ріо
– де – Жанейро конвенцію з
питань зміни клімату
підписали 160 країн .
V . Закріплення
вивченого матеріалу
Робота з
таблицею
Використовуючи знання ,
отримані на уроці , заповніть таблицю.
Розвяжіть задачу
Для добування електроенергії на
теплоелектростанції протягом години
спалюється 1т вугілля , в
якому вміст сірки
за масою становить
3% . Яка маса Сульфур (IV) оксиду
потрапить в атмосферу
за добу ?
(Відповідь
: 1,2т SO2)
Таблиця
Формула
|
Назва
сполуки
|
Фізичні властивості
|
Застосування . Вплив на
довкілля
|
Безбарвний газ , без запаху , важчий за
повітря в 1,5раз , добре розчиняється у
воді .
|
|||
СО
|
|||
Утворює кислотні дощі , змінює кислотність
середовища. Застосовують
для виробництва H2SO4
|
|||
Нітроген
(IV)
оксид
|
VI . Рефлексія
Прийом «Мікрофон»
-
Де і як
ви зможете використати
отримані знання ?
-
Чи вплинуть ваші
знання на вибір
майбутньої професії ?
-
Чи достатньо лише
однієї природничої науки
для вибору вашої
професії ?
-
Зробіть
загальний висновок з того
, що ви
сказали .
VII . Домашнє завдання
1 . Вивчіть
матеріал підручника .
2 . Розвяжіть
задачу : Протягом одного року
в атмосферу планети
потрапило 6,5 млрд тон вуглекислого
газу . Яку масу кисню
могли б утворити
з нього рослини
в процесі фотосинтезу
за умови засвоєння
6% СО2
?
Немає коментарів:
Дописати коментар