Урок №43
Тема :
Метали як прості
речовини . Металічний зв'язок .
Фізичні
властивості металів .
Мета :
1 . Освітня
а) ознайомити
із будовою кристалічної
решітки металів , фізичні властивості
металів ;
б) нагадати
механізм утворення металічного
зв’язку ;
в) обґрунтувати
зв'язок фізичних властивостей
металів з будовою
кристалічних решіток ;
2 . Розвивальна
а) вдосконалювати
пізнавальні вміння : пояснювати ,
висловлювати припущення , аналізувати ,
виправляти помилки та
робити висновки ;
б) розвивати
творчі здібності ;
в) розвивати
вміння застосовувати набуті
знання в нестандартних
ситуаціях ;
3 . Виховна
а) виховувати
в учнів допитливість , прагнення брати
активну участь у пошуку
нового знання ;
б) формувати
стійкий інтерес до
вивчення предмета ;
в) розвивати
вміння працювати в
групах , прислухатися до думки
інших .
Тип уроку : комбінований .
Основні терміни
і поняття : метали , металічні елементи , металічний
зв'язок , металічна решітка .
Міжпредметні зв’язки : фізика , література .
Форми роботи : фронтальна , індивідуальна ,
робота в
групах .
Методи навчання : словесні , пояснювально –
ілюстративні , репродуктивні , частково – пошукові , практичні (
розв’язування задач і
вправ )
Обладнання
:
зразки металів , карта корисних
копалин України , слайди презентації .
Структура уроку
І . Організаційний
етап (1 хв)
ІІ . Актуалізація
опорних знань , перевірка домашнього
завдання (8 хв)
ІІІ . Мотивація
навчальної діяльності ,
визначення завдань уроку (2 хв)
ІV . Вивчення
нового матеріалу (15 хв)
V . Закріплення знань (16 хв)
VI . Підведення підсумків
уроку , оцінювання (2 хв)
VII . Домашнє завдання (1 хв)
Хід уроку
І . Організаційний етап
ІІ . Актуалізація опорних
знань , перевірка домашнього завдання
-
Де у періодичній
системі знаходяться метали ?
-
Особливості
будови атомів металів .
-
Які метали найбільш
поширені в земній
корі ?
-
У вигляді яких сполук
метали знаходяться в
природі ?
-
Чи можуть метали
перебувати в природі
у вільному вигляді ?
-
Покажіть на карті
України родовища руд
металів .
-
Порівняйте
будову атомів Калію
та Кальцію .
Під час
бесіди один з
учнів оформляє розвязки
завдань 2 і
5 на дошці . Потім
учні перевіряють , обговорюють
способи розв’язання ,
пропонують свої варіанти
розвязку .
ІІІ . Мотивація навчальної
діяльності , визначення
завдань уроку
Учитель ознайомлює учнів
із зразками металів . Що
спільного та відмінного
є у всіх
зразках ? Визначимо тему і
згідно теми визначимо
питання , які будуть розглядатися
на уроці .
IV . Вивчення нового
матеріалу
Металічні елементи існують
у вільному вигляді
у виді простих
речовин металів . Пригадаймо ,
які метали найчастіше
використовує людина і
як вони позначаються :
Метал
|
Залізо
|
Алюміній
|
Мідь
|
Срібло
|
Свинець
|
Золото
|
Ртуть
|
|
Символ
|
Fe
|
Al
|
Cu
|
Ag
|
Pb
|
Au
|
Hg
|
|
Олово
|
Вольфрам
|
Цинк
|
Хром
|
Платина
|
Титан
|
Нікель
|
||
Sn
|
W
|
Zn
|
Cr
|
Pt
|
Ti
|
Ni
|
||
Металам не
властива алотропія . Чисті метали
у твердому стані
мають кристалічну будову . У
вузлах їх кристалічних
решіток у певному
порядку розташовані атоми
та йони металу , а
електрони відносно вільно
переміщуються по всій
решітці .
Металічний зв'язок – це зв'язок
між наявними в
металів усуспільненими електронами ( ними стають
електрони зовнішніх
енергетичних рівнів , що
втратили зв'язок з
ядрами своїх атомів ) , катіонами ( утворилися внаслідок
утрати атомами валентних
електронів ) та атомами , у
яких зберігся зв'язок
валентних електронів з
ядром .
Металічний зв'язок
міцний . Свідченням цього є те ,
що метали тверді ( виняток – ртуть ) , кристалічні ,
здебільшого тугоплавкі речовини .
Рис. Металічна гратка .
Які ж фізичні
властивості будуть проявляти
метали , маючи таку гратку ?
Учні пропонують варіанти
відповідей , які стисло записуємо
на дошці .
Фізичні властивості металів ( слайди презентації ) .
Спільні фізичні властивості
металів : колір та металічний
блиск ( сірий , виняток – мідь , золото ) ; електропровідність ( за рахунок
електронів ) , найкраще
проводять струм срібло , мідь , алюміній ; теплопровідність ;
пластичність – властивість металів деформуватися
без руйнування під
впливом певного навантаження ( найбільша пластичність
у золота ) . Спільні фізичні
властивості металів забезпечує
металічний зв'язок .
Відмінні фізичні властивості
металів : густина – метали
бувають легкі (густина менше
ніж 5г/см .куб.) і важкі ( густина більша
за 5г/см.куб.) . Легкими є
лужні і лужноземельні
метали , алюміній . До важких належать олово , свинець , ртуть , залізо ,
осмій та
ін..
Відрізняються метали також
за температурою плавлення . Легкоплавкі (температура плавлення
не вища ніж
350С) і тугоплавкі
( температура плавлення понад
350С ) . Прикладами
легкоплавких є цезій , натрій , калій, олово , свинець , прикладами тугоплавких – залізо , хром , вольфрам .
Метали також відрізняються
за твердістю .
V . Узагальнення
і закріплення знань
1 . Презентація « Металічний
зв'язок . Фізичні
властивості металів »
2 . Аукціон «Хто
більше ?»
Учитель пропонує
учням поділитися на
команди (групи) . Учасники кожної групи
повинні написати назви
елементів металів , які закінчуються
на літеру «й» . Через
2 хв збираємо картки
з записами і зачитуємо . Якщо назви
повторюються , то вони закреслюються . Перемагає команда , яка
написала більше назв .
3 . « Хімічна естафета »
На
дошці записано ланцюжок
перетворень ( кількість
рівнянь відповідає числу
учнів в команді ) . Перемагає та
команда , яка швидше за
інших і правильно напише
рівняння реакцій .
Fe3O4 –> Fe –> FeCl3 –> Fe(OH)3 –> Fe2O3 –> Fe –>
FeCl2 –> Fe(OH)2 –> FeO –>
FeSO4 .
4 . Вікторина
1 . Назва якого елемента – метала співпадає
з назвою острова ? ( Купрум , від латинської
назви острова Кріт ) ;
2 . Металічний елемент , який входить
до складу гемоглобіну
крові ? (Ферум) ;
3 . Які два метали
названі на честь
одної з країн
Європи – давня та сучасна
назва ? (Галій , Францій) .
4 . Назва якого металу
співпадає з назвою
сина Геї та
Урану зі стародавньої
грецької міфології ? (Титан) .
VI . Підведення підсумків
уроку , оцінювання
Оцініть чи
повністю опрацьовані питання
теми , а також свій
вклад у загальну
роботу . Вчитель оцінює роботу
учнів .
VII . Домашнє завдання
1 . Вивчити параграф 17 ( підручник О.Г.Ярошенко 10клас .- К.:
Грамота, 2010) ;
2 . Опрацювати текст параграфа
та заповнити інформацією
таблицю (№2)
Метал чи
сплав
|
Застосування
|
Властивості , що зумовили
застосування
|
|
|
|
№3 . Використайте додаткову інформацію
з різних джерел
і доповніть таблицю
відомостями про метали
і сплави , про
які не розповідається в
параграфі .
Зошити з
виконаним завданням здайте
на перевірку заздалегідь перед наступним
уроком .
Немає коментарів:
Дописати коментар