Тема :
Розвязування задач та
виконання вправ
( 10 клас )
Мета : повторити основні
алгоритми розв’язування задач
на обчислення
виходу продукту
реакції відносно теоретичного , розв’язати
ускладнені задачі , повторити основні
теоретичні положення
вивченої теми .
Тип уроку : узагальнення і
систематизації знань .
Обладнання : періодична система хімічних
елементів , картки з
завданнями .
Хід уроку
І . Організація класу .
ІІ . Актуалізація опорних
знань :
1 . Фронтальне опитування учнів :
- місце елементів – неметалів у
періодичній системі хімічних
елементів та особливості
будови їх атомів ;
- Алотропія . Алотропні видозміни ;
- Фізичні властивості неметалів ;
- Хімічні властивості неметалів ;
- Сполуки неметалів з
Гідрогеном .
2 . Записати рівняння реакцій , які
доводять :
- кислотні властивості оксидів
неметалів ;
- відновні властивості амоніаку ;
- основні властивості амоніаку .
3 . Якісна реакція на
йон амонію .
- Солі амонію .
- Добування амоніаку .
ІІІ . Основна частина
уроку .
Розвязання задач біля
дошки .
Розвязати задачу :
З амоніаку об’ємом
11,2 л
(н.у.) добули амоній нітрат , вихід якого
становив 80%. Яку масу
солі добули ?
11,2л х
NH3 + HNO3 = NH4NO3
22,4л 80г
х = 11,2л * 80г : 22,4л =40г (NH4NO3)
Враховуючи , що вихід амоній
нітрату 80% , обчислимо масу
солі , отриману практично :
m(NH4NO3) = 40г * 80% : 100% = 32 г
Відповідь : m(NH4NO3) = 32 г .
Висновок : масова частка виходу
= маса практична : масу
теоретичну
Розвязати задачу :
При згорянні вугілля
масою 2г одержали
газ , який пропустили крізь
надлишок баритової води . Утворилось 19,7 г осаду . Визначте масову
частку (%) Карбону у
вуглеці .
Розвязання :
1 . При згорянні вугілля
утворюється Карбон (IV) оксид , який взаємодіючи
з баритовою водою
утворює осад барій
карбонату :
С + О2 = СО2
СО2 + Ва(ОН)2 = ВаСО3 + Н2О
2 . За рівняннями речовини
взаємодіють між собою
в однакових кількостях : з одного
моля С утворюється
один моль СО2 , з одного моля
СО2 один
моль ВаСО3 .Визначимо кількість
речовини барій карбонату :
19,7г/197г/моль = 0,1моль , тоді m(С)= 0,1моль * 12г/моль = 1,2г /
3 . Масова частка
Карбону у вугіллі :
W(С)
= m(C)/m(вугілля) * 100% =1.2г/2г*100% = 60%
Відповідь : w(С)
= 60% .
Робота в парах :
Видано картки з
умовами задач . Кожен учень
розв’язує задачу , потім в
парі здійснюється взаємоперевірка . Проводиться пояснення
учням , у яких виникли
запитання щодо розв’язування .
IV . Закріплення
та систематизація знань
Завдання на
закріплення
З наведеного переліку
виберіть назви елементів – неметалів , вкажіть найвищі
та найнижчі ступені
окиснення цих елементів
у сполуках Карбон , Кальцій ,
Нітроген ,Хлор , Купрум , Сульфур , Оксиген .
Виберіть формули
кислотних оксидів та
напишіть формули і
назви кислот , яким вони
відповідають :
SO3 , NO , N2O5 , P2O5 , CO , SO2 , CO2
Завдання на узагальнення
Дати відповідь на
запитання :
Які елементи відносяться
до неметалічних ?
Які спільні та
відмінні властивості неметалів ?
Як змінюються кислотно – основні властивості
сполук з Гідрогеном
та вищих оксидів
зліво направо по
періоду та зверху
вниз по групі ?
Розташуйте елементи в
порядку збільшення їх
електронегативності :
O , N , F , P , S , Cl , Br , Si .
V . Підведення
підсумків уроку , оцінювання .
VI . Домашнє завдання
Повторити
тему , підготуватися до контрольної
роботи .
Немає коментарів:
Дописати коментар